ספר לכל - רכש מוסדות

הצלחה שנבנית לנצח
מספר קטלוגי: 435-1043
נושאים: ניהול, עסקים
תאריך יציאה: 2/2007
תיאור:
אף כי ניתן בנקל להגדיר הצלחה כמימוש המטרות, יש הבדל בין הצלחה זמנית ובין הצלחה מתמשכת. אינני סבור שתשיגו הצלחה מתמשכת אלא אם כן תוסיפו מרכיב אחר לתערובת, והוא לפעול למען עניין חשוב יותר מכם-עצמכם. זהו פירושה של הצלחה שנבנית לנצח.


אינני יכול למנות את מספר האנשים שפגשתי שהצליחו מאוד בצבירת הון, אבל בשלב די מאוחר החלו לחוש כי לא הצליחו באמת. ועם זאת, הכרתי אנשים מכל דרגות העושר הכספי שהקדישו את עצמם לעניינים חשובים יותר מאשר הם-עצמם והאינטרסים האישיים שלהם, וחייהם הביאו להם סיפוק רב.
בספרי Character Is Destiny: Inspiring Stories Every Young Person Should Know and Every Adult Should Remember (Random House, 2005) מופיעים סיפורים על תכונות מסוגים שונים המרכיבות את אופיו של האדם, שהתבססו על חייהם של אנשים שקרוב לוודאי שלא שמעתם עליהם, אנשים כמו הנזירה אנטוניו המתגוררת בכלא של טיחואנה ומטפלת באנשים, וכלה באנשים שכולנו מכירים כמו מרק טוויין.


בהצלחה שנבנית לנצח תמצאו חוכמה מעשית הלקוחה מסיפוריהם של מאות מהאנשים המצליחים והמרשימים ביותר בעולם, שהמחברים ראיינו לצורך כתיבת הספר. זהו ספר שישפיע.

סנאטור ג'ון מקקיין


ישבנו בפורום הכלכלי העולמי וחיכינו לפגישה האחרונה שנועדה לנו לאותו יום – למעשה מחוגי השעון התקרבו מאוד לחצות הלילה. הגשם המקפיא נעשה לסופה אבל בתוך הבניין נדמה כי אתה נמצא במדבר סהרה בשעת הצהריים, כיוון שמערכת החימום פעלה במלוא העוצמה בפיצוי יתר. מארק תומפסון נמנם בכיסאו בעת שנלסון מנדלה הופיע לפתע מעבר לפינה, הושיט יד מיוזעת בחיוך מיוגע. תומפסון הצטמרר כשמנדלה נשען על כתפו והחליק לספת העור.


בשנים קודם שמנדלה, עורך דין ופעיל פוליטי, נשלח למחנה מוות, הוא חש תמיד ביטחון מופרז, קנאי לגבי שליחותו לשים קץ לאפרטהייד, שלטון ההפרדה הגזעית בדרום אפריקה. המדינה סבלה מאלימות ומתסיסה שנראה כי לא ניתן ליישבן. אף על פי שמנדלה צידד בראשונה בפתרון בדרכי שלום, הוא פנה למאבק מזוין כאשר נראה כי דרך השלום נקלעה למבוי סתום. בשנת 1964 הוא הורשע בקשירת קשר ובחתרנות ונידון למאסר עולם.


את מרבית שנותיו במאסר הוא עשה בכלא של רובן, אי סמוך לקייפטאון, לשם שלחה ממשלת דרום אפריקה את האופוזיציה כדי לשבור את רוחה. במרוצת השנים שבהן ריצה עונש של עבודת פרך, לחצה עליו הממשלה שוב ושוב כדי שיחזור בו מעקרונותיו בתמורה לשחרור מוקדם. הוא סירב.
לאחר 27 שנים בכלא, שוחרר מנדלה בשנת 1990– הוא היה בן 71. היו לו כל הסיבות בעולם להיעשות לאדם המסוכן ביותר ביבשת אפריקה, אך תחת זאת הוא האיץ את תהליך הולדתה מחדש של ארצו בדרכי שלום.


כיצד עלה בידו להתעלות על שנאתו ולהוביל מהפכה לא אלימה, לדרוש התפייסות במקום נקמה? הוא ישב מולנו, מותש אבל קורן, ממשיך במערכה שלו לשיקום מולדתו. הערצתם של תומכי מנדלה גדלה או התפוגגה – תלוי למי תפנו את השאלה. ובכל זאת, הוא בחר בנתיב הייחודי שלו – הוא יצא למסע שהיה כה חשוב בעיניו שהמשיך בנתיבו בהתמדה, שנה אחר שנה, לעתים קרובות חרף ההשלכות החברתיות והפוליטיות – ולא בגללן. שום דבר לא מנע ממנו ליהנות מזמנו החופשי כגמלאי, אבל הנשיא לשעבר, חתן פרס נובל, יצא לגייס אנשים לעניין שכה נחשב בעיניו, כפי שהוא עשה לא רק במשך חודש או שנה אלא במשך כל חייו, עשה זאת בלהט שלא נמוג חרף הסבל שהיה מנת חלקו במשך עשרות שנים בבתי הכלא של דרום אפריקה.


שלושת מחברי הספר שלפניכם, כל אחד בנפרד ועתה כולם יחד, חשו סקרנות עצומה להבין מה מפעיל אנשים מצליחים וארגונים יוצאים מגדר הרגיל. שאלה אחת היתה משותפת לנו במשך זמן רב: איזו השראה מניעה את בעלי ההישגים לטווח ארוך לעשות את הבחירה שעשה מנדלה בשעתו – להיאבק ולצמוח למרות כל הסיכונים – למצוא משמעות חדשה ולדבוק בה לא רק בשביל הרגע או בשביל עצמו אלא על מנת ליצור הצלחה שתאריך ימים? אף כי ההיסטוריה תומכת בכוונותיו הנאצלות של מנדלה, העובדה שהוא לא החל את דרכו כקדוש, לא ניחן באותו חן מושלם, אף לא בצניעות הכובשת, בטרם יצא לדרכו הארוכה אל החירות, הופכת את המסע שלו למועיל עוד יותר ומעורר השראה רבה יותר אצל כולנו. זהו אפקט מנדלה. כאשר יוצרים הצלחה בת קיימא, לא משום היותכם מושלמים או בני מזל, אלא מפני שיש לכם האומץ לעשות את הדבר שנחשב למשמעותי ביותר בחייכם.
מלנצח נבנו ועד
להצלחה שנבנית לנצח

ההתמרה שפקדה את מנדלה היא דוגמה אמיצה של יצירת חיים שנועדו להשאיר את חותמם. מנדלה לא השיג הצלחה סתם, אלא הצלחה בת קיימא שמתמשכת מפני שהיא משמעותית. בהקדמה של הספר לנצח נבנו*, דיווחו ג'ים קולינס וג'רי פוראס כי "מספר משמעותי של אנשים מצאו מושגי מפתח המועילים בחייהם האישיים והמשפחתיים, כשהם ניגשים לסוגיות אנושיות בסיסיות של זהות עצמית והתחדשות עצמית. מי אני? מה אני מסמל? מהי התכלית שלי? כיצד אני מקיים את תחושת האני שלי בתוך עולם כאוטי ובלתי צפוי שכזה? כיצד אני מקנה משמעות לחיי ולעבודתי? כיצד אמשיך להתחדש, להתעניין, לפעול, להתלהב?"חברות בריאות ויציבות, זקוקות ליצירתם של ארגונים בריאים, שמתקיימים בהצלחה, ואילו ארגונים וחברות מופתיים יכולים להיבנות רק על ידי בני אדם שמסוגלים להתפתח וליצור הצלחה משמעותית.חברות בריאות ויציבות זקוקות ליצירתם של ארגונים בריאים שמתקיימים בהצלחה, ואילו ארגונים וחברות מופתיים יכולים להיבנות רק על ידי בני אדם שמסוגלים להתפתח וליצור הצלחה משמעותית. אם אתם מאמינים בכך – ואנחנו מאמינים בכך – הרי ששיחה עם אנשים שחייהם היו יוצאי דופן ואשר הותירו חותמם היתה דבר טבעי. כפי שאמרה לנו המחנכת מרווה קולינס (שאינה קרובת משפחה של ג'ים), כשאתם יוצרים חיים משמעותיים – חיים שאתם סבורים כי הם ראויים, הרי "שהעולם יהיה מקום אפל יותר בלעדיכם."
וכך החל המסע של שיתוף הפעולה בינינו על הספר.שיחות עם אנשים מצליחים שמתמידים להצליח

הספר הזה מבוסס על ראיונות עם יותר מ-200 אנשים ברחבי העולם שתרמו תרומה ייחודית – גדולה או קטנה – בתחומם, במקצועם או בקהילתם, אבל חיו חיים שנחשבו בעיניהם כבעלי משמעות. בשיחות האלה גילינו מחדש עיקרון שמתחיל להופיע בספרים העוסקים בביצועים ארגוניים ובסוגיות של מנהיגות, אך נראה כי רק לעתים רחוקות מפתחים אותו במלואו: הצלחה בטווח ארוך קשורה פחות במציאת הרעיון הטוב ביותר, המבנה הארגוני או המודל העסקי, ויותר בגילוי מה שחשוב לנו כפרטים. בנקודה זו, ברמה האישית ביותר הזאת, שבה מחשבות ורגשות מיידעים זה את זה, נולדת היצירתיות, וזה המקום שבו מופיע הפוטנציאל לקיומם של ארגונים מצליחים. מצאנו את עצמנו במסע למציאת תובנות על מנת לחשוף את העקרונות והמנהגים של האנשים שרישומם על העולם מתמשך.


האנשים האלה אינם מוגבלים לקטגוריה של יזם, מהפכן או חריג חיובי. רבים מהם לא ששים לחשוב על עצמם כעל מנהיגים או מודל לחיקוי אפילו היום. מרביתם לא יצאו לדרכם במטרה להשיג הצלחה כפי שזו מוגדרת באורח המקובל על ידי תרבותם. קרוב לוודאי שלאחדים מהם לעולם לא יהיה הרבה כסף; אחרים עשירים, אפילו עשירים מאוד, אבל רק בודדים החלו את הדרך כעשירים. הרקע שלהם שונה ומגוון – נסיבות חייהם של אחדים היו מחרידות, ואחרים זכו לכל טוב.


גם על פי הגדרות האישיות, מדובר באנשים מגוונים מאוד; אחדים מהם מוחצנים ואסרטיביים, ואילו אחרים בקושי נשמעים עד שתשאלו אותם על עניינים שחשובים להם. לאחדים מהם יש אותה איכות חמקמקה המכונה כריזמה, אך לא למרביתם; ורבים נשארים מופנמים גם בעיצומה של הצלחה. בנקודה מסוימת בחייהם, כולם מוצאים את עצמם במסלול התנגשות עם איזשהו צורך שחולל בהם הנעה נלהבת, נמרצת, מתמידה לשנות את המצב הקיים, לעתים קרובות למרות הביקורת שהחברה עלולה להשמיע בעניינם.


התאמצנו למצוא את המינוח המתאים ביותר למשיגנים מובהקים אלה. תוויות כמו 'מנהיג בעל חזון' נראו לנו בהקשר הזה נמלצות מדי – כך תיווצר הפרדה שתעניק לכולנו את הסיבות לא להעמיק בתוכנו על מנת למצות את האפשרויות היותר גדולות שלנו. אך הבה נבהיר שכל האנשים האלה מפגינים מנהיגות בדרך זו או אחרת. בסופו של דבר בחרנו במושגים 'אנשים שהצלחתם מתמדת' ובונים, תיאור שמתבסס בחלקו על תפישת 'בוני השעון' מהספר לנצח נבנו. קולינס ופוראס הבחינו, לשם דימוי, בין היכולת לומר מה השעה ברגע נתון לבין היכולת לבנות שעון שיורה מה השעה גם מעבר למשך חייו של בונהו. הם ציינו כי מנהיגים שיצרו חזון ותרבות בני קיימא הם 'בוני השעון' שארגוניהם עמדו במבחן הזמן, האריכו ימים גם לאחר מות מייסדיהם ובסופו של דבר הגיעו להישגים מוצלחים יותר מאשר הארגונים שנוהלו על ידי גברים ונשים שתפקדו כ'אומרי השעה', והובילו באופן המסורתי, בתקווה להצליח בעזרת רעיון מבריק.הבונים הם אנשים שלעתים 'ראשיתם מצער', אך בסופו של דבר הם מוגדרים על פי היצירתיות שלהם. בנקודה מסוימת בחייהם הבונים מרגישים כורח ליצור משהו חדש או טוב יותר שימשיך ויתקיים במהלך חייהם וישגשג אף אחריהם. הבונים רואים את עצמם לעתים קרובות כאנשים שמנסים לתרום תרומה ייחודית על ידי כך שהם עושים משהו שהם סבורים כי ראוי לו להיעשות איתם או בלעדיהם, והם מגייסים את הצוות – בונים את הארגון – הנחוץ כדי לבצע את המשימה. ארגונים גדולים יכולים להיות תשואה של התהליך הזה, אבל מוסדות שמתקיימים לאורך זמן הם על פי רוב יותר תוצאה של התפיסה המחשבתית שמנחה את הבונה מאשר מטרה מוגדרת, העומדת בפני עצמה.

הגענו למסקנה כי על פי רוב, אנשים, צוותים וארגונים יוצאים מגדר הרגיל אינם אלא בני אדם רגילים העושים דברים יוצאים מגדר הרגיל – דברים שחשובים להם, דברים שבנפשם..

הגענו למסקנה כי על פי רוב, אנשים, צוותים וארגונים יוצאים מגדר הרגיל אינם אלא בני אדם רגילים העושים דברים יוצאים מגדר הרגיל – דברים שחשובים להם, דברים שבנפשם.
המסר כאן הוא שכל אדם יכול להחליט בינו לבינו לחיות חיים יוצאים מגדר הרגיל. יש לכם הברירה לאמץ מסע שיש בו משמעות אישית, מסע המשלב את החיים האישיים והמקצועיים בדרכים שיחוללו שינוי בר קיימא. וכאשר הדבר נעשה, פורץ הפוטנציאל לכונן ארגון וליצור מורשת שישרתו את העולם זמן רב לאחר שתסתלקו ממנו.


כיצד בחרנו את האנשים

ריאיינו מנהלים בלתי מוכרים יחסית בתחום העסקי, יזמים, מורים, אלופים אולימפיים וחתני פרס נובל כמו גם מי שזכו בפרסי פוליצר, גראמי, פיבודי והאוסקר ההוליוודי, ומנהלי העסקים הראשיים של ארגונים גדולים וקטנים. פגשנו רבים מאנשים אלה במהלך שליחויות ייעוץ ברחבי העולם. כדי לזהות אנשים נוספים אותם נראיין, בחנו מגוון נרחב ביותר של רשימות ידועות, החל מ'האנשים המשפיעים ביותר' של השבועון טיים ועד לזוכים בפרס 'השתמש בחייך' של אופרה ווינפרי, כמו גם אלה שמופיעים כמי שזכו בציון לשבח ברשימות המצטיינים השנתיות של הפרסומים העסקיים המרכזיים, ובמיוחד פורבס וכן פורצ'ן. עוד בחנו את רשימות האנשים הנחשבים שארגוני מלכ"ר ציינו לשבח.


ממכלול אנושי זה – שקבענו לו פרק זמן מינימלי, של פעילות המתמשכת עשרים שנה, ופסלנו את מי שנחלו הצלחה משמעותית בקריירות שלהם (למעט יוצאי דופן בודדים) במשך פחות משני עשורים. כתוצאה מכך, ויתרנו על ידוענים-לשעה-אחת וכן על דורות רבים של מנהיגים כריזמטיים שמופיעים ונעלמים. כך צמצמנו את הרשימה שלנו לפחות מאלף אנשים שתיארו את עצמם כמי שנחלו הצלחה מתמשכת.


מתוך אותה קבוצה בחרנו במגוון של תחומי התעניינות, תעשיות ומגדר. הזמנו כמה מאות אנשים להשתתף במחקר שלנו, ובסופו של דבר השלמנו יותר מ-200 ראיונות אישיים בין השנים 1996 ו-2006. לא ייפלא שחברי הקבוצה היו בעיקר בני יותר מ-40, והישיש מבין המרואיינים היה בן 95.


מדוע יש לצאת למסע הזה?

קיבלנו החלטה מודעת לגלות ולחלוק תובנות בלא לקבוע מה צריך להיעשות, לשם שינוי. זה כמו שיחה סביב שולחן ארוחת הערב. כוונתנו כאן היא לעורר שיח עמוק יותר על ההצלחה ועל מה שחשוב בחיינו, במקום עוד הרצאה על מנהיגות המעמידה פנים כי היא מגישה את כל התשובות.


מה שאנחנו יכולים לומר לכם הוא שהתרגשנו מאוד – והשתנינו לתמיד – לנוכח הרוח המפעמת באנשים שפגשנו, עקרונותיהם ונוהליהם. אנחנו מזמינים אתכם להיכנס לעולם שיתגלה לכם בפרקים הבאים בלא המטען של הצורך להאמין או לא להאמין. תחת זאת, הרשו לעצמכם לקבל השראה ולמצוא את דרככם-שלכם. אנחנו מקווים שאתם יכולים לקרוא תיגר על החוכמה המקובלת ולחשוף אפשרויות חדשות להצלחה שתימשך לאורך חייכם, במערכות היחסים ובעבודה שלכם.


ייתכן שכאשר פתחתם את הספר הזה לא התכוונתם לגלות – או לקבל תזכורת – שהינכם בונים, או שיש לכם הזדמנות גדולה עוד יותר להיות כאלה, בדיוק כמו האנשים שהצלחתם אינה חדלה ואשר עליהם תקראו בספר הזה. אנחנו מקווים שהסיפורים המובאים כאן יבהירו זאת – לא יניחו לכם שום מקום להתחבא – יניעו אתכם לחתור אל מאווייכם הנעלים ביותר.

* לנצח נבנו 18 חברות מופת, מאת ג'ים קולינס וג'רי פוראס, פקר הוצאה לאור בע"מ


מחיר: 120.00 ₪
אנו מצטערים אך מוצר זה אזל בהוצאה ולא ניתן להזמינו

ברוך הבא!

זוהי כניסתך הראשונה לשירות.